Site logo

Türk Mutfaklarının Olmazsa Olmazı Patlıcan Yemekleri

Patlıcan yemekleri, Türk mutfağında en sık pişirilen yemeklerin başında gelmektedir. Öyle ki patlıcan, Evliya Çelebi’nin ve çeşitli seyyahların kayıtlarında yer alan oldukça eski zamanlardan beri Türk mutfağında pişirilen sebzelerden bir tanesidir. Osmanlı Devleti zamanından beri Türk yemek kültürünü süsleyen patlıcan sebzesinin günümüzde de pek çok farklı şekilde pişirildiğini ve sunulduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Akdeniz Üniversitesi Manavgat Turizm Fakültesi öğretim üyelerinin yaptığı bir araştırmaya göre ise Türk mutfağında sadece patlıcan ile 156 çeşitte yemek yapılabiliyor. Yine söz konusu araştırmaya göre konaklama tesislerinde, aktivitelerde ve restoranlarda en çok sunulan yemeklerin başında patlıcan yemekleri geliyor. Dolayısıyla patlıcan yemeklerinin Türk mutfağı için ne denli önemli olduğu açık bir şekilde ifade edilmektedir. Peki, Türk yemek kültüründe önemli bir yere sahip olan patlıcandan ne tür yemekler yapılıyor? Gelin inceleyelim.

Kıymalı Patlıcan Yemeği ve Etli Patlıcan Yemeği

Kıymalı patlıcan yemeği ve etli patlıcan yemeği dendiği zaman akla musakka, patlıcan oturtma, hünkar beğendi, patlıcan dolması gibi yemekler gelmektedir.

Musakka

Kıymalı patlıcan yemeği  ve etli patlıcan yemeği dendiği zaman şüphesiz ki akla ilk olarak musakka gelir. Patlıcanın ayrı bir tava da kızartılıp kıymanın ise sotelendiği musakka, oldukça lezzetli bir yemektir. Hemen her Türk mutfağında pişen musakkayı sevmeyen kişi sayısı ise oldukça azdır.

Musakka

Patlıcan Oturtma

Patlıcan oturtma ise musakkanın bir diğer ismidir. Tamamen aynı yapılış şekli bulunan patlıcan oturtma, kıymalı patlıcan yemeklerinin ilk sıralarında yer almaktadır.

Hünkar Beğendi

Patlıcanın közlenerek pişirildiği hünkar beğendi, eşsiz bir lezzete sahiptir. Bu yemekte önce patlıcan közlenir. Daha sonra ise kıyma, soğan, salça ve domates kavrulur. Közlenen patlıcan, un ve süt ile yapılan başemal sos ile karıştırılır. Üzerine ise kavrulmuş olan kıymalı sos dökülür ve servis edilir. Ayrıca kuşbaşı et ile de hünkar beğendi hazırlanabilmektedir.

Ali Nazik

Ali nazik, hünkar beğendi yemeğinde ki başemal sos yerine yoğurt koyulan bir yemektir. Közlenen patlıcanlar yoğurt ile harmanlanır ve hazırlanan kıyma üzerine dökülerek servis edilir. Ali nazikte kıyma yerine kuşbaşı et ile pişirilebilmektedir.

Dizme

Dizme; patlıcan, patates ve kabak ile yapılan bir yemektir. Öncelikle kıymalar köfte şeklinde hazırlanır. Patates, kabak ve patlıcanlar kızartılır. Daha sonra bir tane patates, bir tane köfte, bir tane patlıcan, bir tane köfte, bir tane kabak, bir tane köfte olacak şekilde tepsiye dizilir. Üzerine ise salçalı sos yapılır ve fırına verilir. Oldukça lezzetli bir yemek olan dizme, özel misafirler için eşsiz bir tercih olabilir.

Karnıyarık

Karnıyarık, kıymalı patlıcan yemeği listesinde ilk sırada yer alması geren bir yemektir. Patlıcanlar ortasından dik bir şekilde kesildikten sonra bütün olarak kızartılır. İç harç olarak kıyma, soğan, salça, domates, biber kavrulur. Dileyen kişiler kıyma ya da et yerine tavuk ile de karnıyarık pişirebilmektedir.

Karnıyarık

Patlıcan Kebabı

Patlıcan kebabı da Türk mutfağında sık sık pişirilen yemekler arasındadır. Köfteler hazırlanır ve patlıcanlar ile tek tek dizilir. Dileyen kişiler patlıcan ve köfteleri şişe de dizebilir. Oldukça lezzetli olan bu yemek, misafirleriniz için iyi bir tercih olabilir.

Patlıcan Kebabı

Türlü

Türlü hem etle hem de etsiz bir şekilde yapılabilmektedir. Patlıcan, kabak, patates, domates, taze fasulye gibi çeşitli sebzeler ile pişirilir. Oldukça lezzetli olan bu yemek, güveçte pişirildiği zaman ekstra lezzetli olmaktadır.

Şakşuka

Şakşuka, kimilerine göre meze kimilerine göre ise bir sebze yemeği olarak tüketilmektedir. Kişilerin gönlünü derinden fetheden şakşuka yemeğinin fazlasıyla lezzetli ve yapımının basit olduğunu ifade edebilmek mümkündür. Patlıcan severlerin vazgeçilmez yemeklerinden biri olan şakşuka ile damaklarınızı şenlendirebilirsiniz.

Patlıcanlı Sultan Kebabı

Akşam yemeklerinde, davetlerde ana yemek olarak tercih edilen sultan kebabı normalde bezelye ve tavuk ile pişirilmektedir. Ancak bezelyeyi sevmeyen kişiler bezelye yerine patlıcan ekleyerek de sultan kebabını pişirebilirler. Tadına doyum olmayan bir lezzeti olan sultan kebabı, sofraların yıldızı konumundadır. Kesinlikle denenmesi gereken bir lezzet olan sultan kebabına eklenen başemal sos yemeği ekstra lezzetli hale getirmektedir.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yapılmamış.
  • chat
    Yorum Ekle