Site logo

Türk Mutfağının Öne Çıkan Lezzetleri: Sütlü Tatlılar

Türk mutfağında hem sütlü tatlı hem de şerbetli tatlıların önemi oldukça fazladır. Özellikle sütlü tatlılar, sindirimi kolay ve çok lezzetli olduğu için çok fazla talep görmekte ve Türk mutfağında sık sık hazırlanarak sunulmaktadır. Lezzetinin dışında sütlü tatlılar, sağlıklı beslenmede de oldukça önemli bir yere sahiptir. Genellikle diyet yapan kişiler tatlı ihtiyaçlarını şerbetli ve ağır tatlılardan karşılamak yerine sütlü tatlıları tercih ederek çok daha sağlıklı bir şekilde beslenebilmektedir. Pek çok lezzetli sütlü tatlı çeşidine sahip olan Türk mutfağı, sütlü tatlılar açısından oldukça geniş bir portföye sahip. Peki, Türk mutfağındaki bu eşsiz sütlü tatlılar nelerdir? Gelin hep birlikte bu sütlü tatlıları inceleyelim.

Sütlaç

Sütlü tatlı dendiği zaman ilk akla gelen şüphesiz ki sütlaçtır. Pirinç, süt, nişasta ve şekerden yapılan sütlaç sütlü tatlıların en başında yer alarak Türk sofralarını şenlendiren bir tatlıdır. Pek çok kişinin küçüklüğünün tatlısı olan sütlacın pişmediği ev neredeyse yoktur. Ancak sütlacı pişirirken fazlasıyla dikkatli olmalı ve sütlü bir pilav yapılmamalıdır. Çünkü sütlacın yapımında en önemli nokta pirinç ve nişastanın kıvamının ayarlanmasıdır. Aksi takdirde ortaya pekte lezzetli bir tatlı çıkmaz. Özellikle güveçte fırında kızartılmış bir şekilde servis edilen sütlacın lezzeti tarif edilemez.

Kazandibi

Sütlaçtan sonra hemen herkesin çocukluğunun tatlısı olan kazandibi, hem çok lezzetli bir tada hem de çok hoş bir görüntüye sahiptir. Üst kısmı şeker ile yakılarak hazırlanan kazandibini sevmeyen insan sayısının çok az olduğunu ifade edebilmek mümkündür. Kazandibini yaparken en çok dikkat edilmesi gereken nokta ise tatlının her yerinin tamamen yandığından emin olunmasıdır. Kazandibi yanmaması durumunda ne yazık ki hoş bir tat ortaya çıkmaktadır. Soğuduktan sonra buzdolabına kaldırmanız gereken bu eşsiz sütlü tatlıyı yeterince dolapta kaldıktan sonra tüketebilirsiniz.

Türk Mutfağı Sütlü Tatlıları – Kazandibi

Triliçe

Triliçe aslında bir Türk tatlısı değil. Ancak son zamanlarda pek çok pastane ve kafede karşımıza çıkarak lezzetiyle kendine hayran bırakan triliçeyi listeye eklememek olmaz. Bol sütlü ve karamelli bir yapısı bulunan triliçe, eşsiz bir lezzete sahiptir.

Tavuk Göğsü

Tavuk göğsü de sütlü tatlı dendiği zaman akla ilk gelen tatlılar arasında yer alan bir lezzettir. Un, süt, tereyağı ve nişasta ile yapılan tavuk göğsü içine damla sakızı girdiğinde de ise apayrı bir lezzete bürünmektedir. Bu benzersiz lezzete hayır diyemediğinizi biliyoruz. Çeşitli şekillerde süslenerek sunulan tavuk göğsü Türk mutfağının en önemli tatlılarının başında yer alıyor.

Türk Mutfağı Sütlü Tatlıları – Tavuk Göğsü

Sadrazam Lokumu

Osmanlı Devleti döneminden günümüze kadar gelmeye başarabilen bir tatlı olan sadrazam lokumu süt, krem şanti, irmik ve Hindistan cevizinden yapılmaktadır. Adeta lokum gibi bir kıvama sahip olan sadrazam lokumunu siz de hazırlayarak bu benzersiz lezzeti tadabilirsiniz.

Türk Mutfağı Sütlü Tatlıları – Sadrazam Lokumu

Sultan Sarması

Sultan sarması da Osmanlı Dönemi’nden günümüze kadar gelmeyi başarabilen bir sütlü tatlı çeşididir. Süt, kakao, un, şeker ve krem şantiden yapılmaktadır. Sarma, pişirildikten sonra bir tepsiyeye serilir ve iç malzemesi eklenir. Daha sonra rulo şeklinde sarılan tatlı kesilerek eşsiz bir lezzete sahip olur.

Keşkül

Sütlü tatlılardan bahsederken keşkülü es geçmek olmaz. Pirinç unu, toz badem ve Hindistan cevizi gibi malzemelerden yapılan ve inanılmaz bir lezzete sahip olan keşkül, Türk mutfağının olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Keşkülü sevmeyen birilerine çok az rastlandığı göz önüne alındığında keşkülün Türk mutfağı için ne denli öneme sahip olduğu da rahatlıkla anlaşılabilmektedir. Siz de keşkül hayranısınız değil mi?

Güllaç

Özellikle ramazan ayında Türk sofralarını süsleyen ve mideleri bayram ettiren güllaç, Türk mutfağındaki sütlü tatlıların olmazsa olmazı arasında yer alan bir tatlıdır. Yaprak güllaçlar, süt, şeker ve gül suyundan yapılan güllaç, Ramazan soflarında rastladığımız bir lezzettir. Dinlendirerek tüketilen ve narlar ile süslenen güllaç farklı bir lezzete sahip olduğu için bazı kişiler tarafından sevilmeyebiliyor.

Türk Lokumu

Türk lokumu hem Türkler hem de yabancılar tarafından yoğun bir şekilde tüketilen bir tatlıdır. Osmanlı Dönemi’nde Türk mutfağına girmiş olan Türk lokumu, Türklerin sembolü haline gelmiş ve turistik bir öneme sahip olmuştur.

Türk mutfağındaki önemli sütlü tatlılardan bahsettik. Peki, sizin favori sütlü tatlınız hangisi?

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yapılmamış.
  • chat
    Yorum Ekle