Site logo

Türk Mutfağında Öne Çıkan Anadolu Yemekleri

Türk mutfağı yemekleri dendiği zaman akla ilk olarak Anadolu yemekleri gelmektedir. Mardin, Şanlıurfa, Gaziantep gibi pek çok şehrin birbirinden meşhur ve lezzetli yemekleri bulunuyor. Bu yazımızda sizler için birbirinden eşsiz lezzetlere sahip Anadolu yemeklerini derledik. Bu yemekleri evinizde deneyebilir ya da Anadolu gezinizde bu lezzetlerin tadına bakabilirsiniz. İşte eşsiz lezzete sahip Anadolu yemekleri…

Kaburga Dolması

Kaburga dolması; pirinç, kuzu kaburgası, badem, salça ve baharatlardan oluşmaktadır. Daha çok Mardin yemeği olarak bilinse de kaburga dolması Anadolu ve Doğu Bölgesindeki pek çok şehir de tüketilmektedir. Pirinç, badem ve baharatlardan hazırlanan iç kaburganın içine doldurulur ve kaburga iğne iplik yardımı ile dikilir. Yaklaşık 3 saatlik bir pişirme sürecinden sonra kaburga tencereden çıkartılır ve sunuma hazır hale getirilir. Çok lezzetli olan bu yemeği, Anadolu Bölgesinde nereye giderseniz gidin tüketebilirsiniz.

Küt Böreği

Küt böreği, kürt böreği olarak da bilinmektedir. Görüntü ve lezzet olarak Arnavut böreğine benzeyen küt böreği, iştah açıcı eşsiz bir görüntüye sahiptir. Tel tel katmanlardan oluşan ve altın sarısı bir rengi olan küt böreğini sevmeyen insan sayısı yok denecek kadar azdır. Üstelik Anadolu bölgesinin meşhur lezzetlerinden olan küt böreğine Türkiye’nin hemen her yerinde rastlayabilmek mümkündür. Hem ucuz hem de lezzetli olan bu börek, üzerine pudra şekeri serpilerek tüketilmektedir.

Piti Kebabı

Piti kebabı Türk mutfağının yanı sıra Azerbaycan mutfağında da sıklıkla tüketilen bir kebap çeşididir. Iğdır, Kars ve çevresinde Bozbaş olarak anılan piti kebabı koyun eti, lavaş ve nohut gibi malzemelerden oluşmaktadır. Yemeğin kendine özgü bir sarı rengi bulunmaktadır. Yemeğe bu sarı rengin verilmesi için ise sarıkök isimli bir ot kullanılmaktadır. Bu eşsiz lezzete Anadolu gezinizde mutlaka tatmalısınız.

İçli Köfte

İçli köfte aslında ülkemizin hemen her yerine ait mutfaklarda servis edilen bir yemektir. Ancak daha çok doğu bölgesinde tüketilen içli köfte Gaziantep, Adana, Adıyaman, Mardin, Şanlıurfa gibi şehirlerde ise birbirinden farklı şekillerde pişirilmekte ve hazırlanmaktadır. Bazı bölgelerde kibbe adı ile de bilinen içli köfte, özellikle misafirlere, kına gecelerine, bayramlara özel olarak hazırlanmaktadır.

İçli Köfte

İşkembe Dolması

İşkembe dolması da Anadolu bölgesine özgü bir yemektir. Özellikle Mardin mutfağında önemli bir yere sahip olan işkembe dolması, Mardinli Süryanilere aittir. İşkembeyi seven herkesin bayılarak tükettiği işkembe dolmasına Anadolu Bölgesinde herhangi bir şehirde rastlayabilir ve bu eşsiz yemeğin tadına bakabilirsiniz.

Fasulye Yaprağı Köftesi

Fasulye yaprağı köftesi, Malatya’ya özgü bir yemektir. Fasulye yaprağı, kiraz, dut, ayva, fındık yaprağı, köftelik bulgur, yoğurt, soğan ve un gibi malzemelerden oluşan fasulye yaprağı köftesi hem çok lezzetli hem de yapımı fazlasıyla kolay bir yemektir. Fasulye yaprağı köftesini kendiniz yapabilir ya da Malatya geziniz sırasında tadına bakabilirsiniz.

Urfa Kebap

Kebap dendiği zaman akla ilk olarak Urfa kebap gelir. Türkiye’nin hemen her yerinde tüketebileceğiniz Urfa kebabın hasına ise Urfa’da rastlayabilirsiniz. Eşsiz bir lezzete ve iştah kabartan bir görünüme sahip olan Urfa kebap, adeta Urfa’nın sembolü haline gelen bir yemektir.

Urfa Kebabı

Borani

Borani, Anadolu’nun meşhur yemeklerinden bir tanesidir. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde rastlanan borani, ıspanaklı ve fasulyeli olarak hazırlanmaktadır. Borani, bulgur katılarak ve haşlanarak pişirilen bir yemektir. Yemek pişirildikten sonra sarımsaklı yoğurt ve tereyağı ile servis edilmektedir. Boraninin yanında ise genellikle kuru soğan tüketilmektedir. Anadolu bölgesi gezinizde boraninin tadına mutlaka bakmalısınız.

İsot Çömleği

İsot çömleği, Şanlıurfa’nın meşhur yemeklerinden bir tanesidir. Şanlıurfa biberi yani isot ile hazırlanan ve susuz tarım ile üretilmiş olan domatesten oluşan bu yemek eşsiz bir lezzete sahiptir. İsot çömleğinin yapımında ise Şanlıurfa bölgesinde yetişen ivesi koyununun sütü ve eti kullanılmaktadır. Yemeğin içerisinde yoğun bir şekilde isot kullanıldığı için yapımı biraz zordur. Bu nedenle evde denerken biraz zorlanabilirsiniz.

Anadolu Bölgesinin meşhur yemeklerindn bahsettik. Birbirinden eşsiz lezzete ve güzelliğe sahip olan bu Anadolu Bölgesi yemeklerinden hangisini daha önce denediniz? Deneyimlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yapılmamış.
  • chat
    Yorum Ekle