Site logo

Türk Mutfağında Öne Çıkan Tatlılar

Türk mutfağı dendiği zaman akla birbirinden lezzetli çeşit çeşit yemekler ve tatlılar gelmektedir. Özellikle Türk tatlıları Türk mutfağında oldukça önemli bir yere sahiptir. Yemeklerden sonra ya da beş çayında hafif atıştırmalık olarak hazırlanan Türk tatlılarının tadına doyum olmaz. Peki, Türk mutfağının olmazsa olmazları arasında yer alan bu tatlı çeşitleri nelerdir? Gelin hep beraber inceleyelim.

Aşure

Aşure, hem Türk mutfağının hem de Müslümanların en gözde tatlılarındandır. Muharrem ayının gelmesi ile birlikte mutfakları tatlandıran bir tatlıdır. Türk mutfağı tatlı çeşitleri arasında hem hafif hem de oldukça doyurucu bir yapıda olması aşurenin hemen her mutfakta pişmesine neden olmaktadır. Bunun dışında aşurenin İslami boyutu da olduğu için aşure, Türk mutfağının en önemli tatlıları arasında yer almayı başarmaktadır. Fasulye, nohut, pirinç, arpa, incir, kayısı, fındık, fıstık gibi birbirinden farklı lezzetlerin buluşarak oluşturduğu aşureyi sevmeyen çok az kişi vardır.

Türk Mutfağı Tatlıları-Aşure

Baklava

Baklava, şerbetli tatlılar arasından en çok tüketilen ve yapımı en zor olan tatlı çeşitlerinden bir tanesidir. Özellikle Gaziantep bölgesinde meşhur olan baklava, Türk evlerinde bayramlarda ve özel günler sık sık tüketilmektedir. Ev yapımı baklavayı açmak ne kadar zor olsa da incecik katlarının arasındaki ceviz ve fıstık insanın aklını başından alıyor. Dolayısıyla baklavanın Türk mutfağındaki şerbetli tatlıların başını çektiğini söyleyebilmek mümkündür.

Türk Mutfağı Tatlıları-Baklava

Şöbiyet

Baklava hamuru gibi ince bir yapısı ve baklavayı andıran bir tadı olan şöbiyet, şerbetli tatlı çeşitleri arasında yer alan bir tatlıdır. Kıtır kıtır yapısı ve şerbetli tadı ile insanı kendine hayran bırakan şöbiyet, özellikle Ramazan ayında iftarda sık sık tercih edilmektedir.

Güllaç

Nasıl ki muharrem ayı gelince mutfaklarda aşure pişmeye başlıyorsa Ramazan ayı gelince de mutfaklarda güllaç esintisi başlar. Kendine özel hamuru ile oldukça hafif bir tadı bulunan güllaç, nar eşliğinde servis edildiğinde çok daha hoş bir görüntüye sahip olmaktadır. Özellikle sıcak yaz ayların hem hafif hem de buz gibi yapısı ile sofraları süsleyen güllaç, Türk mutfağındaki sütlü tatlı çeşitlerinin başında yer alıyor.

Türk Mutfağı Tatlıları-Güllaç

Sütlaç

Sütlü tatlı çeşitlerinden bahsederken sütlacı es geçmek olmaz. Hem hafif hem de tatlı isteğini tamamen bastıran bir yapısı olması sütlacın mutfaklarda sık sık pişmesine neden olmaktadır. pirinç, süt ve nişastanın eşsiz uyumu sütlacın, tatlı çeşitleri arasındaki en çok tüketilen tatlılardan biri olmasını sağlamaktadır. Sütlacı birde fırına verip üstünü biraz yaktığınızda tadının damağınızda kalacağından emin olabilirsiniz.

Tulumba Tatlısı

Şerbetli tatlılar kategorisinde yer alan tulumba tatlısı, en az baklava kadar sevilen ve tüketilen bir tatlıdır. Türk kültüründe de apayrı bir öneme sahip olan tulumba tatlısının en güzeline sokak tatlıcı olarak nitelendirdiğimiz seyyar tatlıcılarda rastlanmaktadır. Özellikle ısırıldığında çıkan çıtırtı insanın yediği tatlıdan büyük bir zevk almasını sağlıyor.

Lokma

Şerbetli tatlılara değindiğimize göre Türk tatlıları arasındaki lokma özellikle önemli günlerde sık sık yapılmaktadır. Örneğin, bir habere sevinildiğinde bu haber lokma dökerken kutlanabilmektedir. Tulumba tatlısından çok daha ince bir yapısı olan lokma özellikle şerbetli tatlıları sevenler için ideal bir seçim. Öyle ki yoğun tadı ile insanın tüm tatlı isteğini bastırabilmektedir.

Un ve İrmik Helvası

Türk tatlıları arasında yer alan un ve irmik helvası, pratik olması nedeni ile diğer tatlılara göre çok daha fazla tercih edilebilmektedir. Un ve irmiğin kavrulup üzerine şerbet dökülerek yapıldığı helva, şerbetli tatlılar kadar ağır bir yapıya sahip değildir. Özellikle irmik helvası un helvasına göre çok daha hafiftir. Türk geleneklerinde ölen kişinin arkasından un helvası kavrulur ve misafirlere ikram edilir.

Sakızlı Muhallebi

Sakızlı muhallebi Türk tatlıları arasındaki en hafif tatlılardan bir tanesidir. Yaz kış fark etmeksizin hemen her evde pişen sakızlı muhallebi özellikle damla sakızlı olduğunda enfes bir tada sahip olmaktadır. Damlı sakızı muhallebiye hem tat olarak hem de koku olarak çok hoş bir hava katmaktadır.

Lokum

Türk lokumu, Türk tatlıları arasında ki dünyaca bilinen sınırlı tatlılardan bir tanesidir. Özellikle Türk kahvesinin yanında servis edilen lokum, kendine has aroması ve yapısı ile hem Türkiye’ye gelen turistleri hem de Türk halkını kendine hayran bırakıyor.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yapılmamış.
  • chat
    Yorum Ekle